Ana Menu
Ana Sayfa
Haberler
DUYURU
Haberler
DUYURU
Tüzüğümüz
Hakkımızda
DUYURU
İnsan Kaynakları

Ürünlerimiz
 
Protez Ürünler
Ortez Ürünler
Ortopedik Ürünler
Tekerlekli Sandalyeler
Tabanlıklar
Korseler
Tüm Ürünler

Döviz Kurları
EURO411
USD284
GBP 3,58

Anket

Haberdar Et


Resim yok
Engelleri Aşmak İçin Üretiyorlar
Engelleri aşmak için üretiyorlar

Türkiye Sakatları Koruma Vakfı'nın, İş-Kur ile birlikte düzenlediği kursa katılan engelliler portez, ortez ve ortopedik ayyakkabı yapmayı öğrenip meslek sahibi oluyorlar. Engellilere yönelik olarak düzenlenen kursların ilk bölümü, 23 Nisan 2005 - 6 Ekim 2005 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Şu an ikinci bölümü devam ediyor ve üçüncü bölümün de açılması planlanıyor.

 

Ankara Sıhhıye’de küçük bir atölye. Tezgâhlarda, koltuk değnekleri, ortopedik ayakkabılar, protezler... Tezgâhların başında ise engelliler... Kendileri gibi engelliler için üretiyorlar. Atölye, Türkiye Sakatları Koruma Vakfı tarafından açıldı. 12 engelli burada ortez, protez ve ortopedik ayakkabı yapmayı öğreniyor.

 

Türkiye Sakatları Koruma Vakfı Müdürü Selma Nadide Koruyucu, ilk kursiyerlerinden birinin yaşadığı deneyimi, “Burada kendi kullandığı cihazı yapmayı öğrendi. Kendisi için bir cihaz yaptı. O cihazı kullanmaya başlayınca, yıllarca çeşitli yerlere yaptırdığı cihazlardan hiç memnun kalmadığını anlatmıştı. Burada ise, neyin ne olduğunu görerek, çok kullanışlı cihazlar yaptı” diyerek aktarıyor.

 

Şu anda atölye çalışmasının ikinci dönemi devam ediyor. Vakıf ve İş-Kur işbirliği ile açılan kursun ilk dönemi 23 Nisan 2005 - 6 Ekim 2005 arasında gerçekleştirildi. Vakıf müdürü Koruyucu, çok sayıda başvuru aldıkları kurs programının üçüncüsünü de düzenlemeyi düşündüklerini söylüyor.

 

Sınava da girecekler

 

Kursta engellilere önce anatomi dersi veriliyor. Engelliler kemik yapılarını, hangi cihazın hangi rahatlıkla kullanılacağını öğreniyor. Teorik derslerin ardından altışar kişilik iki grup halinde atölyeye gelerek aletleri, cihazları, makineleri öğreniyorlar. Önce ortez denilen yardımcı cihazlar, sonra ortopedik ayakkabı ve son olarak protez dersleri alıyorlar. Bu derslerin ardından, seçtikleri alet veya cihazı üretmek üzere uzmanlaşıyorlar. Haziran sonunda tamamlanacak kursun ardından sınava girecekler. Başarılı kursiyerlerden ikisi vakfın atölyesinde istihdam edilecek.

 

Seçilen alanda kursiyerin engelinin önemli rolü olduğunu belirten Selma Nadide Koruyucu, “Bazı kursiyerlerimiz uzun süre ayakta kalamıyor. Onlar daha çok oturarak çalışabilecekleri ortopedik ayakkabı yapımını seçiyor” diyor. Alan seçiminde bir yönlendirmede bulunmadıklarını ifade eden Koruyucu, öğrencileri hangi alanda zevkle çalışacaklarsa o alanı seçmeleri konusunda uyardıklarını da dile getiriyor.

 

İş-Kur ile anlaşmalarının kurs bitiminde bir kursiyerin istihdam edilmesini de kapsadığını belirten Selma Nadide Koruyucu, kendilerinin ilk kursiyerlerden üçünü atölyede usta yardımcısı olarak istihdam ettiklerini söylüyor. İkinci kurs programını başarıyla bitiren öğrencilerden ikisi de atölyede istihdam edilecek. Üçüncü bir kurs programını açmayı istediklerini belirten vakıf müdürü Koruyucu, atölyenin küçük olması nedeniyle sorun yaşayabileceklerine dikkat çekiyor. Kurs sonunda istihdam edilecek kursiyer sayısını da azaltmak zorunda kalacaklarını ifade ederek, “İstihdam kapasitemiz atölyenin boyutlarıyla sınırlı” diyor.

 

Kaynak, cezalardan

 

İş-Kur, protez, ortez ve ortopedik ayakkabı kursunun giderleri için Türkiye Sakatları Koruma Vakfı’na ödeme yapıyor. Malzeme masrafları ve kursiyerlere eğitim veren ustaların ücretleri bu ödeme ile karşılanıyor. İş-Kur’un meslek edindirme kursunda kullanılmak üzere vakfa verdiği paranın kaynağı ise, engelli ve eski hükümlü çalıştırmadığı için cezalandırılan şirketlerin ödediği para. Pek çok işverenin engelli personel çalıştırmak yerine bu cezayı ödemeyi tercih ettiğini ifade eden Selma Nadide Koruyucu, şirket sahiplerinin engelli personel istememesinin temel nedenini de engellilerin genellikle meslek sahibi olmaması olarak açıklıyor. Koruyucu, amaçlarının yalnızca meslek edindirmek olmadığını şöyle anlatıyor:

 

“Meslek edindirme kursumuz sayesinde, ceza ödenmesiyle biriken para, ceza ödenmesinin temel nedenini ortadan kaldırmak için kullanılıyor. Ama bizim amacımız bu arkadaşlarımıza yalnızca meslek edindirmek değil. Meslek edindirmenin yanı sıra, buraya gelerek toplumsal alana giriyorlar. Bir engelliyi yalnızca evden çıkarmak bile güzel. Bir şey öğrenemese bile en azından toplum içine girmeyi öğreniyor. Bundan çok mutluyuz.”

 

Protez, ortez ve ortopedik ayakkabı meslek edindirme kursu erkek öğrencilerden oluşuyor. Ancak, kurs programı başlarken, eğitim almak için başvuran kadınlar da olmuş. Selma Nadide Koruyucu, çekiç sallamak, tornavida kullanmak gibi fiziksel güç isteyen işlerde zorlanabileceklerini düşünerek kadınlara olumsuz yanıt verdiklerini anlatıyor. Protez, ortez ve ortopedik ayakkabı kurs programına kabul etmedikleri kadınları, İş-Kur’un desteklediği başka kurs programlarına yönlendirdiklerini ifade eden Koruyucu, “Kadınlar için daha uygun olabilecek takı tasarım kursları, bilgisayar kursları, trikotaj ve kasiyerlik kursları var. Biz bu tür kurs programları açmayı düşünüyoruz. Kız çocuklarına ahşap boyama, terzilik gibi el becerisine dayalı kurslar vermek istiyoruz” diyor.

 

                                                                ___________________________ 

(964 – 25 Mayıs 2006)

Türkiye Sakatları Koruma Vakfı
Atölye ; İlkiz Sk No:17/B Sıhhıye Vakıf Merkezi; Bayındır Sk. Yakamoz İş Merkezi No:14/17 Kızılay  ANKARA | Türkiye
Tel :0312-230 54 27 | Fax:312-230 54 27 | www.tskv.org | bilgi@tskv.org


Web Tasarım Ankara

Online Ziyaretçi :1 | Bugün :22 | Bugün Çoğul :42 | Toplam :113956 | İp No :54.227.141.230

travesti